DHL, Boston Dynamics'ten Bir Robot Kullanmaya Başlayacak

Boston Dynamics, öncelikle dört ayaklı robot Spot ile bilinir. Bununla birlikte, şirketin çeşitli robotları var. Son yıllarda modern lojistiğin en kazançlı dallarından biri olarak görünen lojistik dünyasına da yayılmıştır.

Palet istifleme için Streç makinesinin ilk ticari alımı gerçekleşti ve bu da sektöre başarılı bir giriş yapıldığını gösteriyor. Streç robot, Boston Dynamics'e 15 milyon dolar yatırım yapan DHL'in depolarında test edilecek. Depolar ilk olarak önümüzdeki üç yıl içinde Kuzey Amerika'da kurulacak. Robotların çalışması bu yılın ilkbaharında başlayacak. Kamyonları boşaltırken öncelikle streç robotlar kullanılacaktır.

Diğer şeylerin yanı sıra şirket, gelecekte başka görevler için daha fazla Boston Dynamics robotu kullanmayı planladığını duyurdu. Lojistik endüstrisi son zamanlarda büyük bir insan gücü sıkıntısı ile karşı karşıya kaldığından, robotlar bu nedenle kendilerini zarif bir çözüm olarak sunuyor.

Stretch robotunu nasıl hayal ediyorsunuz? Bu, mobil bir tabanda devasa bir robotik kol. Bu kolun hareket edebileceği yedi derece vardır. Maksimum 23 kilogram ağırlığa sahip yükleri kavrayıp hareket ettirebileceği birkaç vantuza sahiptir. Robot, birkaç kamera, navigasyon sensörü ve sekiz saat boyunca çalışmasını sağlayan ve ardından yeniden şarj edilmesi gereken bir pil içerir.

İlk bakışta Stretch, Spot'tan daha basit görünebilir, ancak bu tamamen doğru değil. Yapısı çok karmaşık görünmese de, robotun karmaşık 3 boyutlu manevralar içinde nesneleri manipüle edebilmesi ve aynı zamanda zor koşullarda hareket edebilmesi gerekiyor. Bireysel yükler şekil, boyut ve ağırlık olarak değişir. Bu robotun, milyonlarca yıldır insanlarda gelişen temel motor becerileri öğrenmesi gerektiğini söylemek mümkün.

Birlikte robotların otomasyon sektöründe nasıl daha fazla kullanılabileceğini düşünebiliriz. Fikirlerinizi veya görüşlerinizi bizimle yorumlarda paylaşabilir veya bize mesaj gönderebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş