Devrim, geçmişin resmi ve geleceğin umudu

1961'de Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, Türkiye'de tamamen erişilebilir ve popüler bir otomobil inşa etmek için farklı şirketlerde çalışan 24 mühendise talimat verdi. Otomobil, 29 Ekim 1961'de yapılan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında gösterildi. 130 gün sonra, mühendisler Eskişehir'de bir TÜLOMSAŞ fabrikası olabilecek bir atölyede dört çeşit araç prototipi üretebildiler. Biri siyah, diğeri üç araba krem ​​renkliydi. Arabalar Devrim (Türkçe devrim sözcüğü) olarak seçildi.

 

Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamak için Ankara'ya krem ​​rengi renkli bir araba gönderildi. Arabaların hiçbiri güvenlik önlemi olarak benzine sahip değildi ve arabalar sadece manevra için az miktarda yakıtla doluydu. Kutlama gününde, Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel törene yakıt ikmali yapılmadan önce siyah arabaya bindi. Yaklaşık yüz metre sonra araç durdu. Başkan, siyah bir arabadan Anıtkabir'e gittiği kremalı bir arabaya geçti. Sonra her iki araç da töreni sorunsuzca tamamladı. Haber başlıkları, Devrim'in sadece 100 metre gittiğini ve sonra dağıldığını bildirdi. Sonuç olarak, araba yıllardır şaka konusu olmuştur.

 

Devrim asla toplu olarak üretilmedi. Bunun nedenlerinden biri otomobillerin prototip olması ve üretim sürecinin belgelenmemiş olmasıydı; üretim aşamasından neredeyse hiçbir teknik çizim kalmadı.

 

Devrim sayesinde Türkiye'de otomobil üretmenin mümkün olduğuna inanıldığı belirtilmelidir. İlerlemeye inanmak gerekiyor. Devrim, değişim olasılığını temsil eder. Devrim gelecek için umut veriyor.

 

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş