Covid Sırasında ve Sonrasında Dünya İçin B2B Sosyal Medya Stratejileri

Pandemiler ve sosyal medya hepimizi teknolojiye daha bağımlı hale getirdi ve aynı zamanda işimizi de dönüştürdük. Bazı fiziksel mağazalar e-ticarete eskisinden daha fazla güveniyor, çoğu çalışan ilk kez bir ev ofisinde çalışmak zorunda kaldı. Bu bağlamda işletmelerin müşterileri çekmeye ve onlarla dijital yollarla bağlantı kurmaya odaklanması gerekiyor. Bu, B2B işletmeleri için büyük bir zorluktur.

Sosyal platformlar, işletmelere koronavirüse karşı paylaşım yapmak ve bağlantı kurmak için etkili ve güvenli yollar sağladı. Sosyal medyanın yüzde 80'inden fazlasının kaynağı olan LinkedIn, B2B pazarlama şirketlerine liderlik ediyor. Pazarlama kanalları küçülürken, LinkedIn ve diğer sosyal ağlardaki potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak her zamankinden daha fazla bir öncelik.

Sosyal medya pazarlama stratejinizi optimize etmenin ilk adımı, temel performans göstergelerini denetlemek ve analiz etmektir. Pandeminin başlangıcından bu yana yaptıklarınızla daha önce yaptığınız şeyleri karşılaştırın. Kendinize karşı dürüst olmalı ve neyin yanlış olduğunu ve hangi fırsatları kaçırdığınızı ve düzeltmek için ne yapmanız gerektiğini anlamaya çalışmalısınız.

Ardından, duygusal zekayı kullanın. Duygusal zeka derken neyi kastediyoruz? İnsanların ruh hallerini yorumlayabilir ve neden belirli bir şekilde davrandıklarını veya hissettiklerini anlayabiliriz. Pazarlama bağlamında, sosyal medya ve diğer platformlardaki odaları okumak için kullanıyoruz. En iyi sesi belirlememize ve iletmek istediğimiz mesaja erişmemize yardımcı olur.

Çoğu potansiyel müşteri için, bir pandemi dünyasında tatmin edici bir ton elde edemezsiniz. Bir topluluğu tanımak ve oluşturmak, eğlence dünyasına girmek çok daha kolaydır. Kampanyalarınız giderek en yüksek fiyatlı içeriğe yönelebilir. Bir güven ve iyi niyet temeli oluşturduktan sonra, bir anlaşmayı kapatmak için daha geleneksel yöntemlere dönebilirsiniz.

Ayrıca, sosyal reklamcılık ve video her yıl sürekli büyüyor. B2B pazarlamacılar, özellikle LinkedIn gibi iş platformlarında sosyal reklamcılığın sağladığı ince ayardan yararlanabilir.

Bir topluluk oluşturmak için çaba göstermelisiniz. B2B şirketleri genellikle büyük B2C markalarından daha az izleyiciye sahiptir, ancak bazı faydaları vardır. Sanal etkinlikler, web seminerleri veya canlı yayınlar, izleyicileri ürünleriniz ve bunları doğru şekilde nasıl kullanacakları hakkında bilgi edinmek için bir araya getirebilir. Ayrıca, sosyal medya, tartışmalara katılmak ve tavsiye alışverişinde bulunmak için kullanıcı grupları oluşturmanıza ve barındırmanıza olanak tanır. Ancak, bu grupları reklam ve tanıtım için tutsak izleyiciler olarak görmeyin. Şirketiniz ve ekibiniz hakkında olumlu hikayeler paylaşmayı birleştirin. Ortaya koydukları soruları ve endişeleri yanıtlayın. Sizden satın alan kullanıcı ve meraklı topluluklarına dahil olarak, güven ve sadakat oluşturmak için günlük fırsatlara sahip olursunuz.

Son olarak, topluluğa önem veriyorsanız ve birden fazla sosyal medya platformunda reklam satın alıyorsanız, veri analizi zor olabilir. Çeşitli sosyal medya kaynaklarından veri toplamanıza ve analiz etmenize izin verdiği için en etkili hepsi bir arada sosyal medya yönetimi ve analizi çözümü. Aynı zamanda, tutarlı sonuçlar ve güvenilir istatistikler sunarak çeşitli platformlarda otomatik kampanyalar düzenlemenize ve yürütmenize yardımcı olurlar.

Covid sırasında ve sonrasında dünyada B2B pazarlama ortamında başarılı olmak istiyorsanız stratejilerinizi yeniden düşünmeniz gerekiyor. Etkileyici sosyal reklamlar ve deneyimler oluşturmak için duygusal zekanızı kullanın. Değer ve güvene dayalı özel toplulukları destekleyin. Ve bir şey işe yaramazsa, ne zaman yön değiştireceğinizi size söylemek için veri tabanlı analitiği kullanın. Yeni bir zorlukla yüzleşin, bu stratejileri izleyerek onunla yüzleşebilirsiniz. Pandemi sırasında veya sonrasında kullandığınız stratejilerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş