Bulut Teknolojileri

İnternet bağlantısı olan  tüm kaynakların, internet erişimi olan her cihazda ortak olarak  kullanılabileceği,  bir ortam-depo-sistem  oluşturan servis teknolojisidir.

Dilimize bulut bilişim –bulut teknolojisi olarak geçen bu kavram ingilizcede “Cloud Compiting “ olarak anılmakta.

Tüm veriler ortak havuzda toplanır ve internet erişimi olan her cihazdan bu havuza erişilebilir.

Lokasyon bağımsız olması, hızlı ve kullanışlı olması kullanıcıların bu teknolojiyi tercih etmesinin nedenleri arasında yer alıyor..

Her hangi bir yerden herhangi bir zamanda dosyalarınızı buluta atıp aynı şekilde indirebilirsiniz, tek ihtiyacınız internet erişimi.

Aynı zamanda ortak çalışma alanı, anlık paylaşım, internete bağlı makinalar arasında veri gönderimi (nesnelerin interneti ) (iot) gibi kullanım alanları var.

Bu teknoloji sürekli olarak günlük hayatın içinde hali  hazırda kullanmaktayız. E-mail yollarken ,çevrim içi makale – doküman düzenlerken, resim, video, dosya  depolamak için ya da benzeri bir çevrim içi işlem yaparken kullandığımız teknolojinin bulut teknoloji tabanlı olması muhtemeldir.

Bir çok firma bu alt yapı ile çalışıyor. Clout-Bulut teknolojisi depolama, yedekleme, verileri kurtarma

Hosting hizmetleri için altyapı sağlama, video ve ses akışı sağlama, yeni geliştirilen teknoloji ve uygulamalar tarafından kullanılma gibi çeşitli kullanım alanları  mevcuttur.

Bir diğer avantajı hızlı veri aktarımı olan bulut teknolojisinin kurulumu veya ortam hazırlanması gibi bir gereksinimi olmadığından oldukça pratiktir.

İlerleyen zaman içerisinde teknolojik gelişmeler doğrultusunda bulut teknolojisi sayesinde harddisk kullanımına gerek kalmayacağı ön görülüyor..

Bulut hayatın her alanında yaygınlaşmakla beraber bulut teknolojisine  duyulan gereksinim de artıyor.

Bilgi ve verinin bu denli önemli olduğu bir dönemde her cihazdan bilgiye ulaşmak ve sürekli ulaşılabilir bir veri havuzunun olması hem bireyler hem şirketler için inanılmaz önem taşıyor..

Bulut teknolojisi bir web ara yüzüyle internet üzerinden servis sağlayabilir,bir kuruma özel hizmet sunabilir, üçüncü bir şirket aracılığı ile hizmet sağlayıcı olabilir, kurum dışından gelen bağlantı isteklerini red ederek sadece kurum içi hizmetler verebilir,belli bir yer topluluk, guruba özel veri aktarımı paylaşımı , servis hizmeti sağlayabilir  ya da bu hizmetleri karma olarak dağıtabilir.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş