BMW Renkleri Değiştirir ve Tıpkı Bir Elektronik Okuyucu Gibi Çalışır

E-Mürekkep teknolojisi 1997'den beri dijital beyaz tahtalardan dizüstü bilgisayar ekranlarına ve çeşitli aksesuarlara kadar çok çeşitli cihazlarda kullanılmaktadır. Ancak bu teknoloji bu yıl ki CES'te beklenmedik otomotiv endüstrisini rahatsız etti. BMW, aracın mevcut hava, trafik koşulları veya sürücü tercihlerine bağlı olarak rengi değişebilen E-mürekkep dış cephesini tanıttı.

Aracın dış gövdesi, renk değiştirebilen bir elektroforetik malzeme tabakası ile kaplanmıştır, ancak gövde, örneğin Kindle okuyucunun E-ink ekranıyla aynı şekilde çalışır. Arabanın yüzeyinde, her biri negatif yüklü bir beyaz pigment ve pozitif yüklü bir siyah pigment içeren milyonlarca mikrokapsül bulunur. Böylece, elektrik yükündeki bir değişiklik nedeniyle renk değişir, bu da mikrokapsülün yüzeyinde siyah veya beyaz pigmentlerin görünmesine ve dolayısıyla renginin değişmesine neden olur.

Artık sadece siyah beyaz rengi değiştirmek mümkün ancak BMW, renk paletinin diğer tonlara genişletilebileceğini belirtmişti. Elbette çeşitli desenler oluşturmak da mümkün. Proje lideri Stella Clarke, aracın, moda veya statü gibi, sosyal medyada günlük hayatın farklı ruh hallerini ve koşullarını ifade ettiğini söyledi.

Sosyal alanın yanı sıra bir arabanın rengini değiştirmek de örneğin hava değiştiğinde çok daha pratik bir kullanım getirebilir. Sisli havalarda renkler daha belirgin hale gelebilir ve diğer yol kullanıcıları tarafından daha görünür hale gelebilir. Ayrıca, rengi daha açık veya tamamen beyaz bir tonla değiştirerek, sıcak günlerde klimadan tasarruf etmek de mümkün olabilir.

E-Mürekkep, BMW'nin kullanıcıları araçların içinde ve dışında kişiselleştirilmiş dijital ortamlara sokmak için geliştirdiği birkaç yeni teknolojiden biriydi. Böyle bir deneyime başlamak ister misiniz?

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş