Bitcoin ve Diğer Kripto Para Pirimleri - Günümüzün Bir Olgusu

Bitcoin sisteminin çoğu zaman aynı özellik içinde olmak üzere birçok avantajı ve dezavantajı vardır. Her şeyden önce, aynı zamanda tamamen anonim ve şeffaftır. Sisteme katılmak isteyen herkes benzersiz bir koda sahip bir bitcoin cüzdanı oluşturacak, ardından bitcoin satın alabilir veya onunla ödeme yapabilir.

Sorun, bitcoin kullanarak kimin ne ödediği ile ortaya çıkıyor. Karaborsa, bitcoin'i veya faaliyetlerini kamuya açıklayamayan hemen hemen herkesi yakaladı. Bitcoin böylece basitçe internetin yeraltı dünyası olarak tanımlayabileceğimiz sözde karanlık ağın gelişimine katkıda bulundu. Yasadışı mallar için doğrudan ödemelere ek olarak, bitcoin bilgisayar saldırılarında, vergi kaçakçılığında fidye toplamak için bir araç olarak hızla gelişmeye başladı ve uluslararası izolasyonda olan bazı devletler tarafından kullanıldığına dair spekülasyonlar var.

Ayrı diğer bir sorun, cüzdanların ve kodların kaybıdır. Bazı insanların gelişiminin başlangıcında bitcoin satın aldığı ve bunu unuttuğu durumlar oldu. Birkaç yıl sonra, yatırımlarının (genellikle küçük) inanılmaz değerlere ulaştığını gördüler. Ancak aynı zamanda bitcoinlerini depoladıkları bir flash sürücüyü veya HDD'yi de attılar.

2019 yılında, müşterileri için kripto para yöneten Kanadalı bir iş adamının ölümüyle ortaya çıkan durum, özeldi. Ancak bu kripto paraların saklandığı bir veri tabanının şifresini, hackerların erişemeyeceği şekilde kendisinden başka kimse bilmiyordu ve onun ani ve beklenmedik ölümünün ardından banka, alacaklıları sayesinde 240 milyon dolardan fazla iflas ilan etmek zorunda kaldı. Ayrıca, bitcoin ve kripto para birimleri için artan fiyatlar nedeniyle bu sayı artık çok daha yüksek olacaktır.

Bitcoin'in değeri güvene dayanır. Onlarla birlikte ödeme yapanların güveni ve belirli bir birimin değerine ilişkin belirli bir farkındalık. Çoğu para birimi, onu kendilerine ait sayan ülkelerin ekonomilerine bağlıdır ve fiyatları buna göre dalgalanır. Ekonominin büyümesi ya da gerilemesinin yanında enflasyon (değer düşmesi) ya da deflasyon (değer artışı) gibi etkenler de vardır. Para birimleri, ulusal politika gibi düzenleyici otoritelerden etkilenir.

Bitcoin, bazen tamamen olmasa da, doğası gereği yukarıdaki faktörlerin çoğundan muaftır. Bitcoin'in değeri borsa tarafından belirlenir - ona büyük ilgi olduğunda fiyatı yükselir, tam tersine, faiz düştüğünde ve insanlar onu satmaya başladığında, fiyat orantılı olarak düşer, arz ve talep yasası vardır. Avantaj, piyasanın sisteme ne kadar bitcoin ekleneceğine dair bir fikre sahip olduğu yukarıdaki özelliktir.

 

Bitcoin'in kendisi ve sistemi etkilenmez, ancak çok önemli olan görüşü etkilenir. Gelişimi sırasında, bu para birimi birkaç iniş ve çıkış yaşadı. Çoğuna, bankacılık hizmetleri tarafından bitcoin kabulünün duyurulması veya büyük bir markanın gelişi gibi olumlu dış etkiler neden oldu. Öte yandan, fiyat düşüşleri, kripto para birimlerinin devlet yetkilileri tarafından düzenlenmesi, önemli bir kişiliğin olumsuz bir ifadesi veya bir vakayla bağlantı gibi olumsuz dürtüleri düzenler. Bitcoin fiyatının bazen bazı önemli şahsiyetler tarafından manipüle edildiğine dair görüşler de var.

Bitcoin, başarılı olan ilk kripto para birimidir, ancak tek değildir. Buna dayanarak, az çok farklı olan diğer kripto para birimleri ortaya çıktı. Hiçbiri bitcoin kadar başarılı değil, ancak onlara olan ilgi ve dolayısıyla fiyatları önemli ölçüde etkiliyor.

Litecoin, bitcoin'in başlangıcından sonra ortaya çıkan ilk kişi oldu. 7 Ekim 2011'de alternatif bir sistem olarak piyasaya sürüldü. Bitcoin gibi, Charles Lee'nin litecoin'i de tamamen merkezsizleştirildi. Bu sayede hiç kimse onu etkileyemez veya sistemi içinde etkili bir şekilde aldatamaz. Bu kripto para, scrypt algoritmasını kullanan ilk kripto paradır. Bitcoin'den dört kat daha fazla 84 milyon Litecoin var. Litecoin'in avantajı, daha az pahalı yönetimdir - özellikle işlem ücretleri. Litecoin, bitcoin gibi kurslara asla ulaşmadı. Maksimum değeri birim başına 400 dolardan azdı.

Bir diğer önemli para birimi ise Ethereum, sırasıyla ether. Ethereum, para birimi eterini kullanan tüm sistemin adıdır. Bu para biriminin bitcoin olarak yaratılması için ilham kaynağı, ancak yazarı, blok zincirinin olanaklarını, ona dayalı merkezi olmayan bir sanal makine çalıştırmak için kullanmak istedi, bu nedenle eterler için kiralanabilecek çok büyük bir bilgi işlem gücüne sahip olacaktı. Bu nedenle sistem, bitcoin durumunda olduğundan daha karmaşıktır. Etherea üst yapısı çelişkili duygular uyandırır. Sesler, sıradan ödemelerden başka bir şey için blok zinciri olanaklarını kullanan bir sisteme sahip olmanın iyi olduğunu söylüyor. Aksine, birçok aleyhte oy para biriminin çok daha istikrarsız olduğunu ve olası dolandırıcılığa eğilimli olduğunu söylüyor.

Yaygın olarak karşılaşılan bir diğer kripto para birimi bitcoin nakittir. 2017'de yeni bir para birimi olarak değil, bitcoin'den bir yan ürün olarak yaratıldı. Madenciler grubu, bitcoinlerle çalışmayı hızlandırmak için kendi basit sistemlerini buldu. Bitcoin Cash'in orijinal bitcoin'den ayrılması, bitcoin fiyatlarındaki ilk önemli artışın başlangıcındaydı. Bitcoin Cash, diğer kripto para birimleri gibi, bitcoin fiyatlarının seyrini daha az ölçüde kopyalar.

Yukarıda bahsedilen kripto para birimlerine ek olarak, kripto para fikriyle oynayan ancak bunu hayata geçirmeyi asla başaramayan bazı projeler ortaya çıktı. Bazı eyaletler veya fast food zincirleri bile kripto para birimlerini serbest bırakmayı düşündü. Ancak, her zaman politik veya ticari amaçlar için pazarlama açısından güçlü kripto para birimi kelimesinin kötüye kullanılması olmuştur. Kripto paralar hakkındaki görüşünüz nedir? Yüce Yazılım yoruma yazabileceğiniz görüşlerinizi duymak ister.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş