Bill Gates, Bir İş Adamı, Yazılım Geliştirici ve Yardımsever

Günümüz İnternet dünyasında sadece teknolojiye değil aynı zamanda önemli kişilere de odaklanmak istiyoruz ve bilişim endüstrisindeki en ünlü isimlerden biri olan Bill Gates'den başlayabiliriz. Microsoft'un kurucusu ve yakın zamana kadar dünyanın en zengin adamı, Windows'un yanı sıra modern teknolojilerin ve programların gelişimini temelden etkileyen birkaç ilginç projeye dahil oldu. Bill Gates hakkında pek çok makale yazıldı, ancak sizi şaşırtabilecek az bilinen ama ilginç gerçekleri anlatmaya çalışacağız.

Bill Gates ismini herkes biliyor ama tam adını biliyor musunuz? Tam adı William Henry Gates III'tür. William genellikle İngilizce'de Bill'e atıfta bulunur. Bill, Gates ailesinin adını taşıyan üçüncü erkek üyesiydi. Daha iyi ayırt etmek için ailesi, rakam eklemeyi seçti. Çocukluğunda bile, kelimenin tam anlamıyla üçüncü olan İngilizce "The Third" e dayanan Trey lakabına sahipti.

Bilgisayarlara olan ilgisi, on üç yaşında özel bir Lakeside okuluna gitmeye başladığında kendini göstermeye başladı. Hatta okul bilgisayarında basit bir oyun oluşturdu. Daha sonra arkadaşları ile özel bir merkeze (CCC) gitmeye başladı ve bu da ona PDP-10 sistemleri üzerinde sınırlı bir süre çalışmasına izin verdi. Ancak Gates ve sınıf arkadaşları kısa süre sonra sınırlarını aştılar ve bilgisayarı kendi amaçları için kullandılar.Yönetim öğrendiğinde, dört arkadaşının (Gates'e ek olarak Paul Allen da dahil) sistemleri bir süre ceza olarak kullanmasını yasakladı. Yasağın sona ermesinin ardından CCC şirketleri boş zaman karşılığında kaynak kodlarındaki hataları arama teklifinde bulundu. Bu işbirliği, şirketin faaliyetlerini durdurduğu 1970 yılına kadar sürdü. Ayrıca, okul Bill Gates'in programlama becerilerini öğrendiğinde, ona programlar oluşturmak ve bireysel derslerin bileşimini oluşturmak için bir program oluşturmasını teklif etti. Gates fırsatı değerlendirdi.

Bill Gates, dünyadaki en zengin insanlardan biridir. Aniden miras kalan paranın çocukların yararına olmayacağına inanıyor, bu yüzden torunlarının her biri için 10 milyon dolar bırakmaya karar verdi. Kalan tüm parayı hayır kurumuna bağışlamak istiyor ki bu, miktar göz önüne alındığında gerçekten benzeri görülmemiş bir hareket.

Mal varlığını hayır kurumuna bağışlama konusundaki cömert niyet, Bill'in parasını ihtiyaçları ve çıkarları için kullanmaktan utandığı anlamına gelmez. Yaklaşık 40 milyon dolar değerinde özel bir Bombardier BD-700 jetine ek olarak, Leonardo da Vinci'nin bilimsel bir makalesi olan eski Codex Leicester'a da sahipti. Bill Gates'in bir başka ilginç özelliği de Amerikan gümrük idaresi tarafından San Francisco limanında güvenlik ve ekoloji koşullarının sağlanamaması nedeniyle 13 yıl boyunca gözaltına alınan Porsche 959'dur.

Bill Gates'in yaşadığı ev de ilginçtir. 6.100 m²'lik bir alanı kaplar ve kısmen çevredeki arazi ile çakışır. Ayrıca çok sayıda ağaç ve çalı ile meraklıların gözünden korunmaktadır. Evinde cam kubbe ve gizli odaları, trambolinli ve altı metreden yüksek tavanı olan özel bir oda, 150 koltuklu bir resepsiyon veya ayrı bir binada bir yüzme havuzu bulunmaktadır. Bu malikanede 24 banyo ve 10 mutfak var. Tüm ev, aynı zamanda doğrudan evin içinde bulunan merkezi bir sunucu sisteminden güç alan teknolojilerle iç içe geçmiş durumda. Bunlar, örneğin, en sevdiğiniz resimleri veya fotoğrafları sergileyebileceğiniz, üç milyon krondan fazla değerde her yerde bulunmayan ekranlardır. Tabii ki, müziğin sizinle her yere seyahat etmesini sağlayacak bir müzik sistemi de var, havuzda bile su altı hoparlörleri kurulmuş durumda. Bu evde, mevcut konuğun tercihlerine göre herhangi bir odadaki sıcaklığı koruyabilen sensörler, ısıtma ve iklimlendirme sistemi mevcut.

Son ilginç şey ise 2005'te İngiliz Kraliçesi II. Elizabeth, Bill Gates'i modern teknolojide ve İngiliz İmparatorluğu düzeninin hayırsever faaliyetlerinde ve dünyaya katkılarından ötürü övdü ve onu şövalye komutanı statüsüne yükseltti. Başlığı da dahil olmak üzere tam adı "William Henry Gates III., KBE" şeklindedir.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş