Bilgisayar ve yazılım mühendisliği alanlarında en iyi üniversiteler nelerdir?

Hangi üniversitede eğitim alacağınıza karar vermek hayatımızdaki en önemli konulardan biridir. Mantıksal bir zihniniz, güçlü matematik bilginiz, problem çözme becerileriniz var mı ve bilgileri analiz edip sentezleyebiliyor musunuz? Bu özellikleri barındırıyorsanız başarılı bir bilgisayar bilimcisi olabilirsiniz.

Bilgisayar bilimi, son yıllarda popüler olan geniş bir çalışma alanıdır. Bilgisayar bilimleri çalışmalarının ana alanları arasında bilgisayar sistemleri, yapay zeka, bulut ve ağ altyapısı, insan-bilgisayar etkileşimi (HCI), güvenlik ve yazılım mühendisliği bulunmaktadır.

Bilgisayar bilimcilerinin çalışmaları esastır çünkü dijital bir dünyada yaşıyoruz. Yüzlerce uluslararası şirket tarafından çalışmaları ve diğer işlemler için kullanılan küçük görevleri otomatikleştiren basit programlar veya karmaşık yazılımlar tasarlayabilirler. Tıp tesisleri, güvenlik, ulaşım, vb. şeyler için uygulamalar yaratırlar. Bilgisayar bilimleri mezunları, oyun geliştiricileri, yazılım mühendisleri, BT danışmanları, veritabanı yöneticileri, vb. olarak kazançlı kariyer peşinde koşarlar. Bilgisayar bilimcilerinin çalışmaları sayesinde dünya daha iyi bir yer haline gelir.

YÖK tarafından elde edilen verilere dayanarak, 2020 yılında en iyi üniversitelerin bir listesi oluşturuldu. İşte size bilgisayar mühendisliğinde en iyi 10 üniversitenin bir listesini sunuyoruz:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi

Koç Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi

Galatasaray Üniversitesi

Yıldız Teknik Üniversitesi

TOBB Üniversitesi

Özyeğin Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi

 

Ve yazılım mühendisliğinde ilk 10 üniversite:

Bahçeşehir Üniversitesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi

Işık Üniversitesi

Yaşar Üniversitesi

İstanbul Okan Üniversitesi

İstanbul Aydın Üniversitesi

İstinye Üniversitesi

Maltepe Üniversitesi

Atılım Üniversitesi

Üsküdar Üniversitesi

Yüce Yazılım, hangi üniversiteye gideceğinize karar vermenizde büyük başarılar diler!

 

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş