Bilgisayar Mühendisliği

Günümüz teknolojisinin gelişimiyle bilgisayar mühendisliğine olan önem fazlasıyla artmaktadır. Artık kullanılan tüm aletlerin içinde bir miktar bilgisayar mevcuttur. Evimizde kullandığımız elektronik aletler, telefonlar, bankada para çekmek için kullanılan makineler, içinde elektronik, yazılım ve donanım entegre edilmiş sistemlerdir. Peki bilgisayar mühendisliği, donanım, yazılım kavramları nelerdir?

Bilgisayar mühendisliği, temel olarak elektrik-elektronik mühendisliği ve bilgisayar bilimini barındıran bir bölümdür. Bilgisayar sistemlerinin ve bilgisayarlar ile kontrol edilen cihazların yazılım, donanım bileşenlerini tasarlamak, kurmak ve gerçekleştirmek için geliştirilen bilgi ve iletişim teknolojilerini içerir.

Bilgisayarı iki ana kısımda incelersek bunlar ; donanım ve yazılımdır. Donanım elimizle dokunabileceğimiz parçalardır. Kasa,monitör, klavye, fare donanım parçalarına örnektir. Yazılım ise elimizle dokunamayacağımız ancak kullanıcı için en önemli bölümdür. Çünkü bilgisayar donanımı eksiksiz bir şekilde bir araya getirilse bile o bilgisayarı kullanmak mümkün değildir.  Bilgisayar açıldığından itibaren ekranda görüntülenen tüm görüntüler, oynadığımız oyunlar, açılan tüm pencereler yazılıma örnek verilebilir.

Bilgisayar mühendislerinin çalışabileceği çeşitli alanlar mevcuttur. Bu alanları dört ana grupta toplarsak bunlar: Yazılım, donanım, sistem ve networktür. Bilgisayar mühendisliğinde sık tercih edilen alan ise yazılım alanıdır.

Yazılım çeşitli görevler yapmak amacıyla tasarlanmış, elektronik aletlerin birbiriyle haberleşmesini, etkileşim içinde olabilmesini sağlayan makine komutlarına verilen addır. Yazılım diğer adıyla makine dili, makinelerle konuşabilmek ve anlaşabilmek amacıyla kullanılır. Java, C, Python, PHP, Visual Basic, Javascript yazılım dillerine örnektir. Bilgisayar için yazılım çeşitleri 3 gruba ayrılır. Sistem yazılımları, uygulama yazılımları ve çevirici yazılımlardır.

Sistem yazılımları; işletim sistemi, derleyiciler, çeşitli donatılar gibi birimlerin genel adıdır.

Uygulama yazılımları; Kullanıcının bilgisayar üzerindeki işlerini daha kolay şekilde yapabilmesini amaçlayarak oluşturulmuş yazılımlardır. Otomasyonlarda müşterinin para hesabını tutan ve takip edebilen yazılım sistemi uygulama yazılımına örnektir.

Çevirici yazılımlar; yazılan komutların makine diline çevrilmesini sağlayan yazılımlardır.

Bilgisayar mühendisliği öğrencilerine tavsiyeler:

Tüm mühendisliklerde olduğu gibi bilgisayar mühendisliği içinde merak, ilgi, istek, disiplin olması gerekiyor. Okulda öğrenilen bilgilerin büyük kısmı iş hayatında karşınıza çıkacaktır fakat okulda gördüğünüz eğitimle yetinmeyin. Okulda sadece her şeyin temelini gösterirler.  Daha fazlasını kendiniz öğrenmeye çalışın. Online kurslardan faydalanabilirsiniz.  Bölümünüz ile ilgili yapılan etkinliklere katılarak sektörde önemli insanlardan eğitim alıp, tecrübelerini dinlemiş olursunuz aynı zamanda güzel bir ortama girip yeni insanlarla tanışma fırsatı bulursunuz. Yazılımı insan pratik yaparak öğrenebilir. Gördüğünüz dersler ile ilgili proje yapmalısınız. Örneğin algoritma dersi ise örnek algoritma çözün. Yeni fikirler üreterek birkaç kişilik grupla proje yapmalısınız. Bu sayede ekip çalışmasını öğrenmiş ve kendi sorumluluklarınızı vaktinde yerine getirme alışkanlığı kazanmış olursunuz.

 Kariyer planlaması yapmalısınız. Mezun olunca ne yapmak istediğinize karar vermeniz sizin için faydalı olacaktır.  Bilişim,onlarca farklı iş alanına sahip bir sektördür. Hangi işi yaparken keyif alacağınızı, becerilerinizi hangi işte geliştireceğinizi iyi anlamalı, çalışmak istediğiniz alandan emin olmalısınız. İngilizce, bilişim sektöründe çalışmak isteyen biri için zorunlu bir dildir.

Yurt dışında çalışmak gibi bir düşünceniz yoksa bile doküman okuyup anlayabilecek seviyede İngilizce bilmeniz gereklidir.

Bunun yanında mutlaka bir blog sayfanızda olmalı ve paylaşım platformlarında aktif olmalısınız. Tüm bunları yaparken tabi ki sosyal hayatınızdan vazgeçmeden üniversite hayatının tadını da çıkarmalısınız. J

Tuğba KALKAN

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş