Bilgi teknolojisinde kadınlar

Günümüzde, bilgisayar programcılığı erkekler tarafından yönetilmektedir, ancak her zaman böyle değildir. Bilgisayar programlama uzun süredir bir kadın dalı olmuştur. Kadınlar bilgi ve bilgi teknolojisinde (BT) önemli bir rol oynamış ve modern BT'nin en önemli bileşenlerinden bazılarını geliştirmişlerdir. Kadınların BT alanında elde ettiği başarılar arasında ilk bilgisayar programını (Ada Lovelace) oluşturmak, hesaplama yöntemleri ve cihazları icat etmek, derleyici (Grace Hopper), insan uzay araştırmalarını ilerletmek (Katherine Johnson), günümüzün bilgisayarını etkileyen programları geliştirmek (Margaret Hamilton), teknolojinin sosyal ve etik meseleler üzerindeki etkisini (Stephanie Shirley) araştırmaya ve BT işyerlerinde (Megan Smith) çeşitliliği teşvik etmeye yönelik programlar oluşturmak.

İlk bilgisayar programcıları sadece genç erkekler değildi; daha fazla kadınlardı. Clayman Cinsiyet Araştırmaları Enstitüsü'nün bir makalesine göre, bu modern cinsiyet rollerini değil, yazılımın yönetim işi olarak erken anlayışını ve dolayısıyla kadınların alanını yansıtmaktadır. II. Dünya Savaşı sırasında, kadınlar İngiltere'de Bletchley Park'ta kod kırmak için kullanılan ilk bilgisayarlardan bazılarını işletti. Amerika Birleşik Devletleri'nde, hükümet istatistiklerine göre, 1960'a kadar dört programcıdan birden fazlası kadındı. Ancak bu çalışma çok takdir edilmedi.

Dijital bilgisayarlar nihayet 1940'larda pratik bir gerçeklik haline geldiğinde, kadınlar yine makineler için yazılım yazmada öncülerdi. O zaman, bilgisayar endüstrisinde, kod yazma ikincil, daha az ilginç bir işti. Asıl zafer donanım üretimi idi. Betty Snyder, düzgün çalışmayan bir programı ayarlamak isterseniz, programı çalışma ortasında durdurabildiğinizde bir "kesme noktası" elde etmenize yardımcı olacağını fark etti. Kesme noktaları hala hata ayıklama işleminin önemli bir parçasıdır.

Değişiklik 1970'lerin sonunda ve 1980'lerin başında başladı .O zamana kadar, üniversiteye giren herhangi bir öğrenci bir bilgisayara hiç dokunmamış ya da onunla odada bulunmamıştı. Bilgisayarlar çoğunlukla sadece araştırma laboratuvarlarında veya şirket ortamında bulunan nadir ve pahalı cihazlardır. Hemen hemen tüm öğrenciler aynı seviyedeydi, başka bir deyişle, programlama konusunda yeniydi. Commodore 64 veya TRS-80 gibi ilk nesil PC'ler evlerine girer girmez gençler onlarla oynayabilir ve boş zamanlarında programlamanın ana kavramlarını yavaşça öğrenebilirler. 1980'lerin ortalarında, bazı üniversite öğrencileri programcı olarak ortaya çıktılar. Oldukça iyi hazırlanmışlardı ve anlaşıldığı üzere, bu öğrenciler çoğunlukla erkekti.

Margolis, Carnegie Mellon'a hatırı sayılır tecrübeyle gelen birinci sınıf öğrencilerinin neredeyse erkek olduğunu keşfetti. Bilgisayarlara kızlardan çok daha fazla maruz kalıyorlardı; örneğin, erkek çocuklarının anne babalarından bir hediye olarak alma olasılığı iki kattan fazladır. Ve ebeveynler aile için bir bilgisayar satın aldıklarında, çoğunlukla kızlarının değil, oğullarının odasına yerleştirdiler Aynı şey kızları için de geçerli değildi. Carnegie Mellon'daki hemen hemen her bilgisayar bilimi öğrencisi Margolis'e babasının kardeşi ile çalıştığını ve dikkat çekmek için mücadele etmek zorunda olduklarını söyledi.

Bilgisayar bilimi 1990'ların ortalarında tekrar genişlemeye başladığında, bir kodlama kültürü kuruldu. Öğrencilerin çoğu erkekti. Kadınların ilgisi asla 70'lerin sonunda ve 80'lerin başında ulaşılan seviyelere dönmedi. Ve ortaya çıkan kadınlar genellikle izole edildi. 20 öğrencinin odasında beş veya daha az kadın olabiliyordu.

Yazılım, kurumsal Amerika'nın kritik ve kazançlı bir sektörü haline geldi. İşverenler, bir gün programlamada kilit yönetim rolleri oynadığını hayal edebilen programcıları giderek işe alıyorlardı.

Hindistan'da bilgisayar bilimi ve ilgili disiplinleri okuyan öğrencilerin yaklaşık yüzde 40'ı kadındır. Bununla birlikte, Hintli kadınların ebeveynleri tarafından sıklıkla teşvik edildikleri için Amerikalı akranlarına göre büyük bir kültürel avantajı vardı. Ayrıca, kadınlar kodlamayı, içeride kalmak  ve sokakta cinsel tacize maruz kalmamak için  daha güvenli bir iş olarak kabul ettiler. Başka bir deyişle, Hindistan'da kadınların kodlaması normal kabul edildi. Benzer bir tablo, 2001 yılında üniversite bilgisayar bilimi öğrencilerinin % 52'sini  Ph.D. Kuala Lumpur Malaya Üniversitesi adaylarıydı.

Geçmişte ve günümüzde kadınların bilgisayar teknolojisindeki yararlarını unutmamalıyız.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş