Beyaz Şapkaların Altına Bakalım

Beyaz şapka bilgisayar korsanları veya etik bilgisayar korsanları olarak da adlandırılabilir. Etik hackleme kavramını duydunuz mu? Size bir tezat gibi görünüyor mu? Altında ne hayal edeceğinizi bilmiyor musunuz? Bu yazıda, etik hacklemenin ne olduğunu, etik olmayan hacklemeden ne farkı olduğunu ve işletmelere nasıl fayda sağladığını basitçe açıklayacağız.

İlk olarak, hackleme hakkında konuşalım. Bu, erişiminiz olmayan verileri almak veya değiştirmek için bilgisayarlara, ağlara, e-postaya veya diğer cihazlara yetkisiz erişimdir. Yasadışı bir faaliyet olmasına rağmen, dünyada cihazlara ve ağlara milyonlarca saldırı yapabilen ve gerçekleştiren yüz binlerce bilgisayar korsanı vardır. Bu nedenle, bazı etik bilgisayar korsanları, klasik olanlarla tamamen aynı yöntemleri ve araçları kullanır ve sistem sahibinin izniyle, sistemine sızmak için yararlanılabilecek güvenlik açıklarını tespit etmeye çalışır. Etik hackerlar, sistem sahibinin izniyle çalışır ve bu nedenle faaliyetleri tamamen yasaldır.

Ya renkler? White Hat, Grey Hat, Black Hat

Üç tür hacker vardır. Klasik olarak renkler kullanılır - beyaz, gri ve siyah. Siyah bilgisayar korsanları, veri hırsızlığı veya diğer yasa dışı faaliyetler için bilgisayar sistemlerine saldıran kişilerdir. Motivasyonları çoğunlukla finansal kârdır. Öte yandan, beyaz bilgisayar korsanları güvenlik açıklarını bulmaya ve uygun önlemleri önermeye çalışıyor. Gri bilgisayar korsanları, etkinliklerini çoğunlukla eğlence veya kişisel zafer için gerçekleştirir. Veri çalmamalarına ve başka kötü niyetleri olmamalarına rağmen, faaliyetlerini sistem sahibinin izni olmadan ve dolayısıyla yasadışı olarak gerçekleştiriyorlar.

Etik bir bilgisayar korsanı, bir şirketin BT ortamının güvenliğini sağlamaya nasıl yardımcı olabilir?

Etik hackleme çok hızlı büyüyen bir alandır. Şirketler, saldırılara karşı savunmasızlıklarının giderek daha fazla farkına varıyor ve giderek artan bir şekilde etik korsanlığı kullanıyor. Bu tür bir etik hacklemenin çıktısı, potansiyel tehditlerin tespiti, risklerin analizi ve değerlendirilmesi ve bu tehditlerin etkisini en aza indirecek önlemlerin önerilmesidir. Günümüz teknolojileri yüksek düzeyde olsa da, hala çok sayıda potansiyel olarak istismar edilebilir güvenlik açığı tespit ettiğimiz sistemler ve toplumlar var. Geçen yıl günlük operasyonlarını fiilen felç eden hastane tesisleri başta olmak üzere siber saldırıların sayısını düşünün.

Zaman değişiyor ve şirketlerin sistemlerinin güvenlik açıklarını düzenli olarak test etmek ve güvenlik önlemlerinin sürdürülmesini ve etkinliğini vurgulamak gerçekten çok önemli. Dikkatli olun ve verilerinizi de yedeklemeyi unutmayın.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş