B2B Müşteri Yönetimi Nasıl Olmalıdır

Günümüzde toptan satış yapan firmalarda B2B bayi yönetim sisteminin yoğun bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir. Sürekli gelişen teknolojiye birçok firma ayak uydursa da azımsanamayacak bir bölüm sektörü ve teknolojiyi geri planda takip etmeye devam etmektedir. Nihayetinde teknolojiyi takip edip özümseyerek yoluna devam eden firmalar iki üç katı büyürken, geri planda kalan firmalar yerinde saymaya devam etmektedir. Özelikle geçirdiğimiz bu pandemi sürecinde teknolojiye ayak uyduramayan firmaların uğradığı zarar ölçülemez. Bu makalemizde bir müşterinin B2B Bayi Yönetim Sistemi ve  bir yazılım firmasından neleri beklediğine değineceğiz.

Öncelikle B2B iki firma arasındaki iş akışını yönettiğimiz bir satış otomasyon programıdır. Program içerisinde genel hatlarıyla ürün sorgulama, sipariş gönderme, ödeme yapma, satılan ürünün iade süreçleri yer alır.

Buna göre müşteri ilk olarak B2B sistemine güvenmek ister. Çünkü sistem içerişinde birçok data akışı olacaktır. Müşterinin tüm bilgileri kesinlikle dışarı alınamayacak şekilde sürekli korunmalıdır.

İkinci olarak müşteriler sahada teknik bir problem yaşadığında bizlere sürekli ulaşabilmek ister. Bu yüzden toptancı firmalar için ulaşılabilir olmanız çok önemlidir. Müşteri sizlere ulaştıktan sonra kısa sürede çözüm önermenizi bekler. İşin özüne hakim bir destek ekibinizin olması gerekir.

En önemli beklentilerden bir tanesi de müşterilerin sistemi kolay bir şekilde kullanmasıdır. Sistem ne kadar karmaşık olursa müşterinin destek ekibi ile iletişimi hiçbir zaman kesilmez. Burada toptancı firmanın her ihtiyaç ya da değişimde destek ekibine bağlı kalması müşteriyi oldukça yoracaktır. Bu yüzden kullanılan sistemler kolay anlaşılır ve kullanılır şekilde olmalıdır. Müşteri sistemi kendi başına ne kadar fazla yönetebilir ve müdahale edebilirse memnuniyet seviyesi o kadar artacaktır. Aynı şekilde müşterilerin bayileri için de kullanıcı dostu bir arayüz sunuyor olması gerekir.

Müşterilerinizi sık sık ziyaret edin. Sistemle ilgili tüm güncellemeler için haberdar edin. Günümüzde en önemli hususlardan bir tanesi eğitimdir. Müşterilerini ziyaret ederek ya da ofisinize davet ederek sistemle ilgili sürekli eğitimler verin. Bu süreçte çok olumlu dönüşler alacaksınız. Bu eğitim süreçlerini düzenli şekilde devam ettirmeniz halinde zamanında B2B alıp başarısız olan tüm firmalar ya da yetersiz personeli olan tüm toptancı firmalara çözüm sağlamış olacaksınız. Unutmayalım ki müşterilerimiz , bizlerden iyi bir sistemin dışında çözüm ve fayda satın almaktadır. Dolayısıyla bu eğitimlerde B2B sistemlerinin tüm çözüm ve faydalarını müşteriye doğru bir şekilde vurgulamalıyız.

Tüm bu adımlar hali hazırda B2B kullanan ya da kullanmayan tüm toptancı firmaların genel olarak ihtiyaçlarıdır. Bizlerde tüm bu ihtiyaçlarınıza çözüm sağlamak için Yüce Yazılım Ailesi olarak hazırız.

Güven veren, kolay kullanımlı, kesintisiz teknik destek ekibi ile uzun ömürlü ve yüksek performanslı çözümlerimizle siz değerli müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için biz buradayız. Sizlerde ailemizin bir parçası olun.

 

 

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş