Artırılmış Gerçeklik, Güvenlik Özellikleri Sayesinde Otomobillerde Destek Buluyor

Arabaları elektriklendirmek ve otomatikleştirmek için gereken teknoloji, yavaş yavaş artırılmış gerçekliği yönlendiren teknolojileri kullanmaya başlıyor. Dikkat çekmek ve alternatif gelir biçimlerini çekmek için otomobil üreticileri, şimdi ve gelecekte AR'nin potansiyel kullanımlarını düşünüyor. Bugün piyasaya çıkan entegrasyonlar aslında sürücüler için faydalı olmaya hazır.

Sürücülerin yoldaki potansiyel tehditleri yönlendirmesine ve tespit etmesine yardımcı olabilecek artırılmış gerçeklik güvenlik özellikleri, otomotiv endüstrisinin karşılaştığı ilk uygulamalardır ve hali hazırda değer ve sürücüsüz bir geleceğin geleceğine doğru bir sürüş sağlamaktadır.

Bir kaç yazılım şirketi, büyüyen sektör için ürünler sunmak ve teknolojilerini OEM'lerle entegre etmek için rekabet ediyor.

Otomotiv yazılımında uzmanlaşmış bir Fin şirketi olan Basemark, AR over-video uygulamasının artık en yeni BMW iX modellerinden bazılarında kullanılabileceğini duyurdu. Bağlantılı otomotiv teknolojisi ve diğer IoT çözümlerinde uzmanlaşmış bir Samsung yan kuruluşu olan Harman, AR yazılımı Harman'ın otomotiv teklifini genişletmesine ve bir ürün olarak AR platformu sağlamasına yardımcı olacak bir şirket olan Apostera'yı devralacağını duyurdu.

Basemark'ın BMW ile entegrasyonu ve Apostera'nın Harman tarafından satın alınması, yalnızca sektördeki ilerlemekte olan bazı oyunculara değil, aynı zamanda araçlarda artırılmış gerçeklikten ne gibi kullanım örnekleri bekleyebileceğimize de işaret ediyor.

Daha güvenli gezinme için video kanallarında AR kullanın

Basemark'a göre, bazı BMW i4 araçlarının sürücüleri, BMW navigasyon sistemini kullanırken doğrudan bilgi-eğlence ekranı aracılığıyla artırılmış gerçekliği deneyimleyecek. Aracın ön kamerası, otomobilin önündeki sokaktan canlı görüntüleri otomatik olarak bir dokunmatik ekrana gönderir; burada gerçek dünyada etkileşimli oklar belirerek sürücülere ne zaman ve nereye dönmeleri veya şerit değiştirmeleri gerekip gerekmediğini gösterir. Videonun yanında bir harita görüntülenecek şekilde ekran bölünecektir.

Elbette, bu tür teknoloji için ön camlardan görüntülenen baş üstü ekranlar (HUD'ler) gibi başka uygulamalar da vardır, bu nedenle sürücülerin gözlerini yoldan ayırmasına gerek kalmaz.

Apostera, Audi Q4 e-tron ile birlikte, gerçek sürücü ortamına tam olarak uymaya yetecek kadar reaktif olan bir HUD ürününe zaten sahip. Audis'teki AR ön camı, sürüş hızı, trafik işaretleri, sürücü yardım sistemi durumu ve navigasyon sembolleri gibi önemli bilgileri statik ekranlar olarak görüntüler. Sürücüler ayrıca yaklaşık 30 fit mesafedeki yüzen sembolleri algılayabilecek ve bu da sürücüleri şeritten ayrılma uyarısı veya uyarlanabilir hız sabitleyici modunda aktif bir önden çekiş gibi şeyler konusunda uyaracak.

Basemark, sürücülere çevreleri hakkında daha fazla bilgi sağlayan sensörleri kullanmak için çalışıyor. CES'te şirket, kamera ve radardan ham veri alan ve sürücülerin düşük görünürlükte güvenliği artırmasına yardımcı olmak için sensörleri birleştiren Nesne Algılama AR prototipini tanıttı.

Basemark şu anda diğer OEM'lerle pilot testler yürütüyor, bu nedenle gelecekte daha fazlasını görebiliriz.

Gelişmiş sürücü yardım sistemlerinin genişletilmesi

Harman'ın entegre IP Apostera ile sunduğu yazılım, bilgileri hesaplar ve sürücülerin ve yolcuların otomobilin neden aniden şerit değiştirdiğini veya bir engelden kaçınmaya çalıştığını anlamaları için bu bilgileri görselleştirir. Bu, güveni ve dolayısıyla araçlarda halihazırda mevcut olan ADAS sistemlerinin kullanımını artırmaya yardımcı olur.

Ancak görsel uyaranlarla kalmaz. Harman'ın yeni ADAS birimi, görsel nesne tanımaya eşlik edecek sesli uyarılar eklemek için de çalışıyor. Dolayısıyla artırılmış gerçeklik, karma gerçeklik, görüntü ve sesin bu tür sürükleyici birleşimi başka bir evrimsel adımdır.

Harman, AR platformunun bazı müşterilerle zaten piyasada olduğunu söylese de, kablosuz güncellemeler yoluyla sürekli olarak yeni özellikler ekleyebiliyor. Şirket, ürününün donanıma, işletim sistemine ve sensörlere karşı dayanıklı olduğunu ve bu nedenle herhangi bir araç ağından gelen verileri yeniden kullanmak üzere tasarlandığını iddia ediyor.

Araç içi teknoloji ile abonelik teklifleri geliyor

Hala birkaç artırılmış gerçeklik arabası var, ancak şu anda diğer otomotiv teknolojilerinde gördüğümüz eğilim, abonelikler aracılığıyla akıllı araba tekliflerinden para kazanmak. Google ve Amazon, CES'te otomobilin bilgi-eğlence sistemlerini geliştiren ve hatta yolcuların YouTube veya Amazon Prime'dan video akışı yapmasına izin veren yeni araç içi özellikleri tanıttı.

Pandemik tedarik zinciri sorunlarının yeni araç üretimini geciktirdiği ve otomobil üreticilerinin elektrifikasyona daha fazla harcama yaptığı bir dünyada, otomobil üreticilerine daha yüksek karlar için yeni bir yol sağlamak için AR uygulamalarının nasıl kullanılabileceğini görmek kolay.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş