Arabada ilk yazılım

Bugün 30 yaş altındaki hemen hemen her aracın aynı zamanda bilgisayar yazılımına ve çok fazla yola bağlı olduğuna şaşırabilirsiniz.

Robert Charette’in IEEE Spectrum makalesine göre, “Bu araba kod üzerinde çalışır”, gömülü yazılım içeren ilk üretim aracı 1977'de General Motors Oldsmobile Toronado idi. Kıvılcımların elektronik zamanlamasını kontrol eden bir elektronik kontrol ünitesi (ECU) vardı. 1981 yılında GM, tüm binek otomobil hattında yaklaşık 50.000 hat motor yönetim yazılımı kurdu. Diğer otomobil üreticileri de yakında aynı eğilimi izledi.

Yaklaşık olarak aynı zamanda, yazılım ilk olarak QSM, Inc.'in kurucusu otomobillerde kullanıldı, Lawrence Putnam, Sr., mühendislerin beş temel yazılım metriği arasındaki doğrusal olmayan ilişkiyi başarılı bir şekilde modelleyerek nasıl yazılım yarattıklarının "fiziğini" keşfetti.Ürün boyutu, süreç verimliliği, plan süresi, çaba ve güvenilirlik bulgularının ilk sunumlarından biri olan “Boyutlandırma ve Yazılım Tahminine Genel Çözüm” 1977'de Amerikan Endüstri Mühendisleri Enstitüsü'nün Yaşam Döngüsü Yönetimi konferansında sunuldu. 1978'de Putnam yazılım yaşam döngüsü yönetimini (SLIM) icat etti. Bu algoritmalar üzerinde ve tarihsel yazılım projeleri karşılaştırmalı bir veritabanı toplamaya başladı.

Bu etkileyici bir yazılımdı. Kısa süre önce birinci sınıf bir araba satın aldıysanız, muhtemelen Münih'te bir bilgisayar bilimi profesörü ve araba yazılımında lider bir uzman olan Manfred Broy'nin görüşüne göre yaklaşık 100 milyon satır yazılım kodu içeriyor. Tüm bu yazılımlar, aracınızın tüm gövdesine bağlı 70 ila 100 mikroişlemci elektronik kontrol ünitesi (ECU) üzerinde gerçekleştirilir.

Otomotiv sektöründeki yazılımın inanılmaz gücünü ve son yıllardaki dönüşümünü düşünmek güzel.

 

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş