AntiPattern, yanlış geliştirilmiş çözüm

AntiPattern, problemi yanlış yöntem ile çözmeye denir.

İnsanlar iş kavramlarını yazılım uygulamalarına dönüştürdükçe, yazılım endüstrisinin bazı temel sorunları ele alması gerekmektedir. Bazı uzmanlar, tasarım örüntülerinin ortaya çıkmasının bugüne kadar mevcut olan en etkili yazılım yöntemi biçimini sağladığını ve tüm örüntü hareketinin, bilgisayar bilimindeki sofistike düşüncenin aktarımı için kısa terminolojiyi kodlamada uzun bir yol kat ettiğini iddia edebilir.

Yazılım ,belirli sorunlara çözümler sunar. Bununla birlikte, bu çözümler genellikle başlangıçtaki sorunlardan daha kötü olabilir. Tüm bu fikirlerle, yönetici ve geliştiriciler için başarı olasılığı korkunç olsada, heyecan verici yeni teknolojilerden aşamalı süreçlere kadar yazılım geliştirmeye yönelik binlerce yenilikçi yaklaşım geliştirilmiştir.

AntiPatterns araştırması hedefleri açısından zengin bir ortam olan yazılım uygulamasındaki iyi tanımlar yaygın hataları sınıflandırır. Ayrıca alternatif çözümler de sunar. AntiPatterns tasarım deseni araştırma alanını ReFactoring, ReEngineering, sistem uzantıları ve sistem geçişi gibi heyecan verici yeni alan ve sorunlarla genişletiyor. Bir araştırma disiplini olarak, AntiPatterns ilk başta iyi bir fikir gibi görünen şeyleri inceler, ancak sonunda işe yaramaz.

AntiPatterns çalışması, çeşitli nedenlerle önemli bir araştırma faaliyetidir. Başarılı sistemlerde iyi örüntülerin varlığı yeterli değildir, çünkü başarısız sistemlerde bile örüntüler bulmak gerekir. Aynı zamanda, başarısız sistemlerde belirli örüntülerin (anti-örüntüler) varlığını ve başarılı sistemlerde yokluğunu göstermek yararlıdır. Yazılım geliştirmede anti-kalıp örnekleri şunlardır: Blob, Lawa Akışı, Tekne Çapası, yazılım mimarisinde anti-kalıp örnekleri İsviçre Çakısı, tekerleği yeniden icat, proje yönetimindeki anti-kalıplar içinde analiz felcini bilmek mümkündür. Formül kullanmak sisteminizin daha iyi olacağı anlamına gelmez. Bazı insanlar, her formülü, bağlamındaki kullanışlılığına bakılmaksızın kullanmaya çalışırlar;

Tasarım literatürünün yayınlanması 1994 yılından bu yana büyümektedir. Yetenekli nesne yönelimli mimar için, yazılım geliştirme çabalarında değerlendirilebilen ve kullanılabilen geniş ve büyüyen yeni bir kullanılabilir tasarım tabanı vardır. Aynı zamanda, alan bilgisini diğer profesyoneller tarafından daha kolay kullanım için tasarım modellerine belgelemeye yardımcı olan çok sayıda belge ve seminer var. Öte yandan, birçok kişi belirli bir tasarım deseninin veya desen dilinin belirli bir tasarım sorunlarına nasıl uygulandığını doğru bir şekilde değerlendiremez.

AntiPatterns'in geliştirilmesinde birçok katılımcı vardır, bu nedenle orijinal fikri tek bir kaynağa atamak haksızlık olur. AntiPatterns hareketli tasarım desenlerinin tamamlanması ve tasarım deseni modelinin genişletilmesinde doğal adımlar olarak düşünülebilir. AntiPatterns, akademik GoF tasarım deseni formalistleri ile belirli bir tekniğin kendi durumları için uygun olup olmadığını değerlendirmek ve belirlemek için daha fazla içeriğe ihtiyaç duyan yazılım geliştiricileri arasındaki boşluğu kapatmaya çalışır.

Kapsamı açıklamanın anahtarı, desen ve AntiPattern'in soruna nasıl uygulandığını tanımlamaktır. Örnek olarak, kilitlenme önleyici frenlerden önceki dönemde bir arabada fren yapmayı düşünebiliriz. Buz üzerinde hareket ediyoruz ve durmamız gerekiyor. Sürücü frene sıkıca basarak durmaya karar verir. Bu AntiPattern olarak kabul edilebilir. İlk başta, bu iyi bir fikir gibi görünür, ancak buzda sert frenlemenin patinaj ve hafif bir yavaşlamaya neden olduğu ölümcül bir hata vardır. AntiPattern çalışması size freni nasıl pompalayacağınızı öğretir ve bir model çözümü sunar.

 

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş