2022'de Otomotiv Sektörünü Neler Bekliyor?

COVID-19 pandemisinin etkileri muhtemelen yıllarca hissedilecek ve bu da tüm iş liderlerinin piyasa değişikliklerine karşı tetikte olmalarını ve çalışanları için güvenli bir çalışma ortamı sağlamaya aşırı duyarlı olmalarını gerektirecek. Bazı ofis görevleri uzaktan çalışanlar tarafından gerçekleştirilebilirken, montaj hattı gibi görevleri bir toplantı aracılığıyla gerçekleştirilemez. Değişiklik devam edecek ve otomobil üreticileri ve tedarikçileri iyi hazırlanmak için şimdi harekete geçmeli.

 Ürün güvenliği bir öncelik olarak kalmalıdır. Pandemi patlak vermeden çok önce ufukta büyük değişiklikler vardı. CASE (Bağlanabilirlik - Connectivity, Otonom - Autonomous, Paylaşım/Abonelikler - Sharing/Subscriptions ve Elektrifikasyon - Electrification) daha fazla sürdürülebilirlik, daha iyi yakıt tüketimi ve artan güvenlik talebiyle birlikte dönüştürücü etkisi göz ardı edilemez. Özellikle elektrikli araçlar alanındaki yenilikler, yeni teknoloji ve bileşenleri tanıtmadan önce dikkatli test etme ihtiyacı hakkında birkaç sınav verdi. Lityum iyon pillerin neden olduğu yangın riski sadece bir örnektir. Bu konu her yönden incelenmiş, reformlar ve güvenceler devreye alınmıştır. Bununla birlikte, temel fayda, yenilik için itici gücün, dikkat ve kontrol ihtiyacı ile dengelenmesi gerektiğidir. Neyse ki, ürün yaşam döngüsü yönetimi çözümleri, otomobil üreticilerinin ve tedarikçilerin, Ar-Ge aşamalarından test doğrulama ve teknik değişiklik yönetimine kadar tüm süreci yönetmelerine yardımcı olabilir.

Otomotiv endüstrisi son zamanlarda, esasen durdurulamaz görünen CASE (Bağlanabilirlik - Connectivity, Otonom - Autonomous, Paylaşım/Abonelikler - Sharing/Subscriptions ve Elektrifikasyon - Electrification) nedeniyle birkaç paradigma kayması geçirdi. Bunun, ürün tasarımı ve geliştirmeden üretim, dağıtım, satış, hizmetler, yetenek ve satış sonrası pazara kadar endüstrinin her yönü üzerinde etkisi vardır. Orta fiyatlı araçların bile sayısız lüksle donatılmasıyla kullanıcı deneyimi de büyük bir dönüşüm geçirdi. Standart bir ücret haline gelen ekstra avantajlar arasında ısıtmalı koltuklar, kameralı park yeri ve çarpışmadan kaçınma sensörleri bulunur. Bu tür büyük değişiklikler, benzeri görülmemiş düzeyde iş çevikliği ve uygun çevik teknoloji çözümleri gerektirir. Bulut çözümleri, yeni iş varlıklarının ve modellerinin, yeni iş süreçlerinin ve yeni ortaklıkların uygulanmasında esneklik ve ölçeklenebilirlik sağlar.

 Modern araçlar, donanım seviyesinden bağımsız olarak, temelden en yüksek aralığa kadar çok çeşitli mikroçipler kullanır. Sektörün ele alması gereken önemli bir engel olan çip sıkıntısının 2022'de önemli ölçüde devam etmesini bekliyoruz. Ne yazık ki, hızlı ve kolay çözümler yok. Bazı OEM'ler meseleleri kendileri ele alır ve mikroişlemcilerin üretimini kendi ellerine devreder. Bu daha fazla kontrol anlamına gelse de, birçok uzman bunu ekonomik olarak pratik bulmuyor çünkü otomotiv çipleri genellikle düşük değerli mallar ve aşırı sermaye yoğun çip üretimine yatırım yapmak yıllar alabilir. Kuruluşlar satın alma güçlerini artırmak için birlikte çalıştıkça, 2022'de işbirliği için ittifaklar ve ortaklıklar daha önemli olacak. Ford'un yakın zamanda GlobalFoundries ile duyurduğu ortaklık buna bir örnektir. Bulut tabanlı işbirliği araçları, birçok işletmede bu ilişkilerin yönetilmesine yardımcı olur.

İleriyi düşünen üreticiler için yazılım durumu kurtarır. Mikroçip üretimi her kuruluş için çözüm olmasa da, tedarik zinciri yönetimi teknolojilerine yönelmek kesinlikle her OEM ve otomotiv tedarikçisinin kullanabileceği bir taktiktir. Tedarik zinciri planlama araçları, üreticilerin envanteri, teslimatları, sevkiyat rotalarını, beklenen teslimatları ve teslimat gecikmeleri durumunda satış siparişleri üzerindeki etkisini izlemelerine yardımcı olabilir. Sorun görünürlüğü bileşenlerin daha hızlı ulaşmasına neden olmasa da sorun farkındalığı, hazırlanmanıza, alternatifler bulmanıza ve müşteriler arasında gerçekçi beklentiler belirlemenize yardımcı olur.

İş zekası, kaosu eyleme geçirilebilir stratejilere dönüştürür. Birçok kuruluş keşfedilmemiş bölgeye girer ve önceki stratejilere veya tarihsel planlara güvenemez. Gelişmiş zeka, yapay zeka, makine öğrenimi ve dijital platformlar çok önemli olacak. Yalnızca gelişmiş, modern çözümler zorlukların üstesinden gelebilecektir. Kuruluşlar, akıllı analiz ve makine öğreniminin / yapay zekanın değerinin giderek daha fazla farkına varacak ve bu entegre özelliklerle çözümlere yatırım yapacak.

Çevresel sonuçlar, endüstri eğilimleri ve yönü üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaya devam edecek. "Döngüsel endüstriyel sürdürülebilirlik" ve "karbon nötrlüğü", üretim sözlüğüne giren ve otomotiv endüstrisinin gelecekteki yönü hakkındaki tartışmalarda giderek daha fazla ortaya çıkan iki terimdir ve bazı insanlar elektrikli arabaları bizi rahatsız eden her şey için her derde deva olarak görüyor. Bununla birlikte, elektrikli arabaların, onları üretmek için kullanılan yüksek enerji tüketimi (özellikle alüminyum), kritik nadir toprak elementlerinin son derece yıkıcı ve toksik özümlenmesi, devasa pillerin başgösteren sorunu da dahil olmak üzere kendi çevresel zorlukları olduğunu belirtmek önemlidir. uygun şekilde imha edilmesi gereken toksik kimyasallarla ve (büyük ölçüde fosil yakıt) elektriğe olan artan taleple dolu. Bunları ve diğer zorlukları ele almak için, yalnızca egzoz emisyonlarına odaklanmak yerine, sorunlara ve zorluklara daha geniş ve bütüncül bir bakış açısıyla, iyi niyetle hareket etmek ve farklı ve genellikle çok farklı olanlar arasında gerçeklere dayalı konuşmalar yapmak gerekir. politik ve sosyo-ekonomik çıkarlar. Bu kararları bildirmek için sektör içindeki ve dışındaki çok çeşitli kaynaklardan verimli bir şekilde veri toplama ve madencilik yeteneği bu konuda önemli bir faktör olacaktır.

2022'nin geçen yıl otomobil üreticilerini bombalayan aynı zorluklardan daha fazlasını getirmesi muhtemel olsa da, bazı yeni sürprizler olması muhtemel. Kuruluşların tanıdık zorluklara, ancak belki de daha da önemlisi, öngörülemeyen zorluklara hazırlıklı olmaları gerekir. Geçen bir buçuk yılda bir şey öğrendiysek, o da artık 'normal'i kabullenemeyeceğimizdir. Esneklik, çeviklik, uyarlanabilirlik ve işbirliği imparatorluğun yeni madeni paralarıdır. Infor'un bulut ERP paketleri gibi son derece çevik, esnek dijital "çekirdekler", sürekli kesintiye uğrayan bir dünyada gelişmek için sağlam bir temel sağlayabilir.

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş