2021'de Teknolojik ve Ekonomik Değişimler Bağlamında Bizi Neler Bekliyor

Şu anda büyük teknolojik ve ekonomik değişimler yaşıyoruz. Teknoloji şirketleri, faaliyet alanlarına bakılmaksızın, şirketlerin operasyonel performanslarını artırabilmek, pazar ihtiyaçlarına esnek bir şekilde yanıt verebilmek ve aynı zamanda kendileri ve müşterilerine güvenliği sağlamak için dijital dönüşüm stratejilerine geçen tüm endüstrileri devralmaktadır. Ve 2021'de bizi neler bekliyor?

Geliştiricilerin Stratejik Katılımı

Geliştiriciler, teknoloji odağını seçme ve şirketler için veri stratejileri belirlemede daha fazla söz hakkına sahip olacaklar. BT yöneticileri, şirketin teknik yönüne liderlik etmek için geliştirme ekiplerine daha bağımlı olacaklar. Tarihsel olarak, geliştirme ekipleri verilerini buluta taşımak için yukarıdan aşağıya bir yaklaşım benimsemişti, ancak bu durum salgın ve bulut ortamlarının güçlenmesiyle değişti. 2021'de DevOps ekiplerinin veri stratejisi sürecinde artan bir söz hakkına sahip olacağını göreceğiz. Sonuç olarak, bulut veri yönetimi tekniklerinin kullanımındaki artışla bağlantılı olacak şekilde iş hareketliliğinde daha fazla artış göreceğiz.

Bulutta işbirliği için veri koruma ve veri yönetimi platformlarına daha fazla odaklanma

Covid-19 salgını nedeniyle birçok şirket evden çalışma becerilerini artırdı ve Microsoft Teams ve Slack gibi bulut işbirliği platformlarına güvenme ihtiyacı artacak. Bu, daha fazla ekibin işbirliği platformlarından gelen veri akışını depolamak için bulutun gücünü kullanmaya çalışacağı anlamına geliyor. 2021'de bu, daha fazla ilgi, farkındalık ve işbirliği yazılımı içinde veri koruma ve yönetim ihtiyacını doğuracak.

Yazılım Tanımlı Modeller Daha Çok Tercih Edilecek

Yazılım tanımlı modellere geçişle birlikte donanım cihazları, sabit performansa sahip olmadıkları için çekiciliğini yitirecek. Donanım cihazlarından uzaklaşma ve hizmet olarak yedeklemeye geçiş görüyoruz. Pandemi sırasında uzaktan çalışma, 2020'de donanımı nasıl ele aldığımız üzerinde gerçek bir etkiye sahipti; bu, yazılım tanımlı modellerin ön plana çıktığı 2021'de de devam edecek.

Makine Öğrenimi, Buluttaki Verilerle Birlikte Demokratikleştirilecek

Kuruluşlar, topladıkları veriler aracılığıyla ellerinde bulunan sınırsız fırsatları tanır. Verilerin yeniden kullanımı, 2021'de kuruluşlarda göreceğimiz bir başka önemli trend olacak ve çoğu kişi makine öğreniminin gücüne ihtiyaç duyacak. Makine öğreniminin benimsenmesi, kuruluşlar halihazırda sahip oldukları verileri analiz edip yeniden kullanmalarına ne kadar yardımcı olabileceğini anladıkça büyümeye devam edecek. Sonuç olarak, bulutta makine öğreniminin kullanılması organizasyonları daha akıllı hale getirecek.

Konteynerler Yaygın Bir Teknoloji Haline Gelmiyor

Geçtiğimiz birkaç yıla ait tahminler, konteynerlerin yaygın olarak kullanılan bir teknoloji haline geleceğini gösteriyor, ancak bu 2021'de beklenmiyor. Bu konteyner teknolojisi, buluttan uzaklaşmak ve sınırsız ölçeklendirme için taşınabilirlik sağladığından, büyük şirketler Kubernetes'i kullanmaya devam edecek. Ancak, dağıtımıyla ilgili karmaşıklık, büyük şirketler dışında benimsenmesini sınırlar. Şirketlerde devam eden benimsemenin bir parçası olarak, bu ortamlar daha önceki teknolojilere dayalı ortamlardan temelde farklı olduğu için yerel Kubernetes yedeklemeleri geliştirmek de gerekli olacaktır. Veri korumasını Kubernetes uygulamasına uygulayan veya genişleten yeni çözümler göreceğiz.

BT Harcamaları Artacak - Güvenlik ve Donanım Listenin Başında Olacak

2020'de salgının neden olduğu ekonomik çalkantıya rağmen, yeni yılda BT harcamalarında yüzde 5 ila 10'luk bir artış göreceğiz. Tahsislerinin en çok güvenlik, yedekleme, uygulamalar, bulut geçişi ve donanım değişimi gibi genel sistem yükseltmelerine odaklanması muhtemeldir. Ayrıca kuruluşlar, her yıl tekrarlanan BT harcamalarını karşılamak için 2020'de askıya alınanları ele alacak. Örneğin donanım her üç yılda bir yenilenmeli ve pandemi kuruluşun dikkatini donanımdan başka yöne çevirmişse listenin başında olduğu söylenmelidir.

2021 İçin Teknolojik Tahminleriniz Nelerdir?

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş