2021'de 2.El Otomobil Pazarı

Yeni yılda kullanılmış bir araba satın almak kolay görülmeyecek. Yeni arabaların olmaması kullanılmış pazarı da etkileyecek, bu yüzden dikkat etmemiz gereken en önemli şeylere bakalım.

2020 yılı otomobil pazarında elbette kullanılmışlarla birlikte çalkantılı geçti. Fabrikaların yanı sıra yeni otomobil ve pazar satıcıları trafiği birkaç kez kapatmak veya kısıtlamak zorunda kaldı ve araç tescilinde sorunlar baş göstermeye başladı. Tüm bunlarla ilişkili yüksek maliyetler var. Aynı zamanda hisse senedi yok ve bu araba fiyatlarına yansıyacak.

Arabaların daha pahalı olmasının birkaç nedeni vardır. Çelişkili bir şekilde, en pahalısı, emisyon tablolarına uymayan, daha eski motor türlerine sahip sıradan ve teknik olarak basit modellerdi. Mantıksal olarak, bazı modeller piyasadan kaybolacak ve artık olmayacak. Üreticilerin fiyata duyarlı otomobiller için pahalı hibrit teknolojilere yatırım yapmasına değmez. Küçük arabalarda artık mazot alamamanızın nedeni budur, tüm emisyon teknolojilerinde son derece pahalı olacaktır. Ve küçültülmüş süper şarjlı motorların geliştirilmesi ve üretilmesi daha pahalıdır.

Yeni otomobil üretimindeki kesintiler, kullanılmış pazarı da etkileyecektir. Tıpkı şirketlerin ve insanların yeni otomobiller satın alarak filolarını düzenli aralıklarla değiştirmeleri gibi, kullanılmış pazardan satın alanlar da değişiyor. Yeni kullanılmış arabaların, eski arabaların ve düşük rampalı arabaların fiyatları düşmez, bazı durumlarda yeni arabaların orijinal fiyat listesi fiyatlarından bile daha yüksektir. Bunların tümü, aşırı arzın baskısından kaynaklanmaktadır.

Dolandırıcılıklara karşı dikkatli olun! Bazı modellerin sınırlı aralığı ve yüksek ortalama fiyatlar, dolandırıcılara dikkatsiz alıcılardan para çekmeleri için çok daha fazla alan sağlar.

Çevrimiçi ev alışverişi trendi şu anda yayılıyor, bu yüzden çok dikkatli olun. Dolandırıcılar elbette bu durumdan yararlanmaya çalışacaklar ve insanları var olmayan arabalara veya gizli kusurlu arabalara çekecekler. Dolandırıcılık uygulamaları, bir aracın menşeini tahrif etmeye, bir takometreyi çevirmeye, bir servis kitabında sahtecilik yapmaya, ciddi arızaları ve kazaları maskelemeye ve en önemlisi çalınan bir arabayı yasallaştırmaya çok benzer.

Yeni otomobil sıkıntısı var ve filolarını değiştirmek zorunda olan şirketler, mantıksal olarak genç araçlar arayaşında bulunacaklar. Çoğunlukla yıllık olarak kullanılan, onarımlarda olağanüstü yatırımlara gereksinim olmayacak araçlara talep göstereceklerdir.

 

Yorumlar (0)
Yorum Paylaş